8. 12. 2024 prične veljati nov Zakon o detektivski dejavnosti (ZDD-2), ki jasno opredeljuje oblike dela detektivov, ministrstvu za notranje zadeve daje večjo vlogo pri strokovnem nadzoru nad delom detektivov in nadgrajuje evidence, ki jih vodi Detektivska zbornica RS.
Detektivska dejavnost je regulirana gospodarska dejavnost, namenjena naročnikom detektivskih storitev, ki jo Republika Slovenija regulira zaradi varovanja javnega reda, javne varnosti, osebne varnosti in dostojanstva naročnikov, tretjih oseb in oseb, ki neposredno opravljajo detektivsko dejavnost.
TAKSATIVNA DOLOČITEV MOŽNIH OBLIK DELA, V KATERIH SE LAHKO OPRAVLJA DETEKTIVSKA DEJAVNOST
Detektivsko dejavnost lahko opravljajo fizične in pravne osebe, ki izpolnjujejo pogoje za opravljanje detektivske dejavnosti v skladu s tem zakonom.
Dejavnost se lahko opravlja kot:
Pri tem mora imeti s.p. ali gospodarska družba kot glavno registrirano dejavnost 80.300 Poizvedovalne dejavnosti.
Detektiv, detektiv podjetnik in detektivska družba morajo biti lastniki ali najemniki poslovnih prostorov v Republiki Sloveniji. Šteje se, da detektiv izpolnjuje obveznost iz prejšnjega stavka, če ima kot poslovni subjekt registrirano opravljanje detektivske dejavnosti na naslovu stalnega ali začasnega prebivališča v skladu z zakonom, ki ureja vodenje in vzdrževanje Poslovnega registra Slovenije.
Firma podjetnika vsebuje ime in priimek detektiva podjetnika, skrajšano oznako, da gre za samostojnega podjetnika (s. p.), oznako »detektivska dejavnost« in morebitne dodatne sestavine (npr. fantazijsko ime).
Firma detektivske družbe mora vsebovati navedbo »detektivska družba«.
OBVEZEN VPIS V EVIDENCO DETEKTIVOV IN EVIDENCO DETEKTIVSKIH DRUŽB
Po novem se pravico opravljanja detektivske dejavnosti pridobi z vpisom v evidenco detektivov oz. evidenco detektivskih družb.
Postopek za vpis v evidenco detektivov se začne z:
Ob vpisu v evidenco detektivov izda zbornica detektivu izkaznico, s katero se detektiv predstavlja in izkazuje upravičenost za opravljanje detektivske dejavnosti.
LICENCA
Vloga za pridobitev licence in za izdajo detektivske izkaznice se vloži pri detektivski zbornici. K vlogi se priložijo pisna dokazila o izpolnjevanju s tem zakonom predpisanih pogojev za podelitev licence.
Za pridobitev licence so pogoji naslednji:
1. je državljan Republike Slovenije ali države članice Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije;
2. je poslovno sposoben;
3. ima najmanj izobrazbo, pridobljeno po študijskih programih prve stopnje, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih prve stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena na 7. raven slovenskega ogrodja kvalifikacij, ali je v tujini končal primerljivo izobraževanje, ki se dokazuje s tujo listino o izobraževanju in priloženim mnenjem o izobraževanju ali z odločbo o priznavanju izobraževanja za namen zaposlovanja ali z odločbo o nostrifikaciji;
4. ima opravljen izpit za detektiva;
5. je varnostno preverjen in nima varnostnih zadržkov;
6. da zoper njega v obdobju zadnjih dveh let ni bil izrečen ukrep pogojnega odvzema licence ali odvzema licence in ukrep prepovedi ponovne pridobitve licence, izrečen z odločbo o odvzemu licence, ki še traja;
7. v zadnjih dveh letih pred vložitvijo vloge ni opravljal nalog policista, pooblaščene uradne osebe v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji ali obveščevalno varnostni službi ministrstva, pristojnega za obrambo.
ZAVAROVANJE ODGOVORNOSTI
Detektiv in detektivska družba morata imeti pred opravljanjem detektivske dejavnosti in ves čas opravljanja detektivske dejavnosti zavarovano odgovornost za škodo, ki bi utegnila nastati naročniku ali tretjim osebam in izvira iz opravljanja detektivske dejavnosti in mora kriti odgovornost za ravnanje vseh oseb, ki opravljajo detektivsko dejavnost.
Višina zavarovalne vsote ne sme biti nižja od 42.000 eurov za posamezen zavarovalni primer oziroma 84.000 eurov za vse zavarovalne primere v zavarovalnem letu.
NOV INSTITUT - MIROVANJE STATUSA
Detektiv lahko v primeru začasne nezmožnosti za delo iz bolezenskih razlogov (daljših od 6 mesecev) ali izrabe materinskega, očetovskega ali starševskega dopusta zahteva mirovanje statusa za obdobje, dokler trajajo razlogi za mirovanje statusa.
V tem času ne sme opravljati dejavnosti, oproščen je zavarovanja odgovornosti in udeležbe na obdobnem usposabljanju.
USKLADITEV POSLOVANJA
Pravne in fizične osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona vpisane v evidenco detektivov, morajo uskladiti svoje poslovanje z določbami novega zakona v enem letu po uveljavitvi tega zakona.
Prav tako je v roku enega leta po uveljavitvi zakona potrebno zbornici posredovati dokazila o uskladitvi pogojev poslovanja
Zbornica bo po uradni dolžnosti izbrisala pravne in fizične osebe iz evidence detektivov oziroma detektivskih družb, če ji ne predložijo dokazil o uskladitvi poslovanja v roku.
Certifikati o licencah in detektivske izkaznice, izdane na podlagi prejšnjega Zakona o detektivski dejavnosti (Uradni list RS, št. 17/11), ostanejo v veljavi.
INŠPEKCIJSKI NADZOR
Nov zakon inšpektorjem podeljuje pooblastilo za opravljanje nadzora nad fizičnimi in pravnimi osebami, ki izvajajo detektivsko dejavnost brez predhodnega vpisa v evidenco detektivov oziroma evidenco detektivskih družb, s čimer se bo še učinkoviteje preprečevalo nezakonito opravljanje detektivske dejavnosti oziroma morebitne oblike dela na črno.
VIRI:
Vas zanima več o članku ˝Opravljanje detektivske dejavnosti˝? Napišite nam vaše vprašanje ali vstopite v kontakt neposredno.
Članki, ki jih dostopate na tej spletni strani so bili pripravljeni na podlagi različnih virov, veljavnih v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtorji in SPOT Svetovanje JV Slovenija ne odgovarjajo za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.
Povezava do spletne strani evropske kohezijske politike v Sloveniji: https://evropskasredstva.si