Novi Zakon o čezmejnem izvajanju (ZČmIS-1), Uradni list RS št. 40/2023, z dne 3.4.2023, določa pogoje za pravne in fizične osebe s sedežem v RS za začasno izvajanje storitev v drugi državi članici EU ter pogoje za pravne in fizične osebe s sedežem v državi članici EU za začasno izvajanje storitev v RS. Zakon je bil sprejet z namenom uskladitve nacionalne zakonodaje z evropsko.
Zakon začne veljati 15 dan po objavi v Uradnem listu, določene določbe pa se začnejo uporabljati 1.1.2024.
POGOJI ZA IZVAJANJE ČEZMEJIH STORITEV[1]:
Delodajalec lahko izvaja čezmejne storitve, če:
Po novem zakonu pa še: ne krši pomembnejših določb delovnopravne zakonodaje, ki se nanašajo na pravice delavca (podrobneje so določene v 3. odstavku 4. člena).
Samostojni podjetnik lahko izvaja čezmejne storitve, če:
Po novem zakonu pa še: je samozaposlena oseba predlagala obračune davčnega odtegljaja in nima neporavnanih zapadlih obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti, ki jih izterjuje FURS, višjih od 50 eurov. [2]
Prav tako pa je potrebno upoštevati še vse preostale pogoje, ki jih predpisuje sprejeti zakon:
Zakon v III. Poglavju podrobneje določa tudi pogoje in obveznosti za čezmejno izvajanje storitev tujih delodajalcev in tujih samozaposlenih oseb v RS.
[1] Zakonska določila se ne bodo uporabljala za izvajanje storitev pomorščakov v podjetjih trgovske mornarice, letalskih posadk in kabinskega osebja, javnih uslužbencev in pogodbenih delavcev.
[2] je samozaposlena oseba za zadnjih šest mesecev pred mesecem vložitve vloge za izdajo potrdila A1 oziroma za obdobje od ustanovitve, če je to krajše od šestih mesecev, predlagala obračune davčnega odtegljaja in nima neporavnanih zapadlih obveznih dajatev in drugih denarnih nedavčnih obveznosti, ki jih izterjuje FURS, višjih od 50 eurov. Če obveznost predložitve obračuna davčnega odtegljaja za zadnji mesec pred vložitvijo vloge še ni nastala, se izpolnjevanje tega pogoja ugotavlja na podlagi podatkov za zadnjih šest mesecev pred vložitvijo vloge ali za obdobje od ustanovitve, če je to krajše od šestih mesecev, za katero je obveznost predložitve obračuna davčnega odtegljaja že nastala.
[3] Členi 6-13 ZČmIS-1
Vas zanima več o članku ˝Čezmejno opravljanje storitev˝? Napišite nam vaše vprašanje ali vstopite v kontakt neposredno.
Članki, ki jih dostopate na tej spletni strani so bili pripravljeni na podlagi različnih virov, veljavnih v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtorji in SPOT Svetovanje JV Slovenija ne odgovarjajo za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.
Projekt »SPOT Jugovzhodna Slovenija« se izvaja v okviru JR podporno okolje 2023 in je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.