Avtor prispevka: Danijela Vukojević Objavljeno: 27. avgust 2024

Delo v lastnem podjetju

Vodenje enoosebnega d.o.o. ponuja različne možnosti glede na potrebe lastnika. Prednost enoosebne d.o.o. je fleksibilnost pri izbiri načinov dela in zaposlitve. Lastnik lahko deluje v različnih vlogah, odvisno od potreb podjetja in njegovih lastnih preferenc. 

 

OBVEZNA PRAVNA PODLAGA

Zakon o gospodarskih družbah daje lastnikom določene korporacijske pravice iz naslova plačanega deleža v osnovnem kapitalu, ne daje pa pravne podlage za opravljanje dela.


Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) zahteva za vsako delo, ki ga opravlja posameznik za drugo osebo (pravno ali fizično) zakonito pravno podlago. To velja tudi v primeru brezplačnega dela. ZPDZC-1 brezplačnost predvidena le za posebne vrste del, ki predstavljajo izjeme od dela in zaposlovanja na črno kot so humanitarno delo, karitativno delo, delo za invalidske organizacije, prostovoljsko delo, dobrodelno delo, kratkotrajno delo ter pomoč na kmetijah, planinah in skupnih pašnikih ob sezonskih konicah.

DIREKTOR (POSLOVODNA OSEBA)

Lastnik družbe, ki je hkrati tudi poslovodna oseba lahko delo poslovodenja opravlja na podlagi pogodbe o zaposlitvi ali civilnopravnih pogodb:

  • Kadar je med d.o.o. in direktorjem sklenjena pogodba civilnega prava, t.i. pogodba o poslovodenju, se za urejanje razmerij uporablja Obligacijski zakonik (Ur. l. RS, št. 83/2001 s spremembami) in Zakon o gospodarskih družbah (Ur. l. RS, št. 42/06 s spremembami). V tem primeru bo družbenik zavarovan po podlagi 040, če ni zavarovan po drugi podlagi (ni zaposlen pri drugem delodajalcu, je samozaposlena oseba). Prispevki se plačujejo od določene zavarovalne osnove
  • Zakon o delovnih razmerjih v 2. odst. 73. člena določa: ko se pogodba o zaposlitvi sklene med poslovodno osebo in družbo, katere edini lastnik je ta poslovodna oseba, oziroma zavodom, katerega edini ustanovitelj je ta poslovodna oseba, takšno razmerje lahko šteje kot delovno razmerje. Tako lahko družbenik enoosebne d.o.o. opravlja direktorsko funkcijo na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi. V tem primeru se vključi  v socialno zavarovanje na zavarovalni podlagi 001. Pri pripravi pogodbe o zaposlitvi je pomembno, da se v njej sklicuje na 2. odst. 74. člena ZDR-1 in da izpolnjuje pogoje zaposlitve za delovno mesto, ki ga bo opravljal skladno z aktom o sistematizaciji. Prispevki pa se obračunajo od plače.

Odločitev, na kateri pogodbeni podlagi bo poslovodja opravljal delo, je odvisna od volje pogodbenih strank.

Tudi če lastnik brezplačno opravlja dela poslovodenja, lahko to delo opravlja le na podlagi sklenjene ustrezne pogodbe.

PROKURIST 

Zakona o gospodarskih družbah prokuristu ne daje pravne podlage za zakonito opravljanje dela, kar pomeni, da mora imeti prokurist:

  • za delo pravno – poslovnega zastopanja družbe ustrezno pravno podlago. Naloge prokuristov se lahko opravljajo na podlagi pogodb o zaposlitvi ali civilnopravnih pogodb.
  • če poleg tega opravlja tudi druga dela mora imeti tudi za to delo ustrezno pravno podlago. Pravna podlaga je odvisna od konkretnih okoliščin ter zakonsko predvidenih pogojev. (npr: drugo delo se tako ne more opravljati na podlagi civilnopravne pogodbe, če obstajajo elementi delovnega razmerja)

Tudi tukaj je potrebno opomniti, da brezplačnost ne pomeni izjemo glede obstoja pravne podlage.

ZAPOSLITEV 

V kolikor družbenik v enoosebni d.o.o. za direktorja imenuje drugo osebo, se lahko lastnik v družbi zaposli in opravlja delo (ne poslovodnih funkcij), na podlagi pogodbe o zaposlitvi.

PODJEMNA POGODBA

Lastnik družbe, ki je hkrati tudi poslovodna oseba lahko opravlja tudi druga dela (poleg poslovodenja). Mora pa imeti tudi za to delo ustrezno pravno podlago. (npr. sklenjeno ustrezno pogodbo. Splošno velja, da podjemne pogodbe ne smete skleniti, če so podani elementi delovnega razmerja.

LASTNIK UPOKOJENEC

Lastnik podjetja po upokojitvi lahko opravlja funkcijo družbenika, prokurista, družbenika in prokurista ali ima status poslovodne osebe (direktorja).

Če po upokojitvi pridobite samo:

  • status družbenika ali
  • status prokurista ali
  • status družbenika in status prokurista ali
  • status poslovodne osebe (direktorja)

to ne vpliva na višino vaše pokojnine in ni podlaga za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Obvezna vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje nastopi, če po upokojitvi postanete družbenik in poslovodna oseba (direktor) hkrati.

Lastnik upokojenec lahko opravlja delo v podjetju tudi na podlagi:

  • drugega pravnega razmerja, pogodbe civilnega prava (primer avtorska pogodba),
  • začasnega in občasnega dela upokojenca.

Tudi ti dve obliki ne vplivata na samo uživanje pokojnine, niti se zanje ne zahteva vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Večji prihodek vpliva le na plačilo dohodnine.


VIRI:

  • Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ, Ur.l.RS št. 91/2013)
  • Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2, Ur.l.RS št. 40/2017)
  • Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1 Ur.l. RS, št. 52/2016)
  • Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1 Ur.l.RS št. 15/2017)
  • Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno
  • FURS
  • Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti



Vas zanima več o članku ˝Delo v lastnem podjetju˝? Napišite nam vaše vprašanje ali vstopite v kontakt neposredno.

Članki, ki jih dostopate na tej spletni strani so bili pripravljeni na podlagi različnih virov, veljavnih v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtorji in SPOT Svetovanje JV Slovenija ne odgovarjajo za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.

Povezava do spletne strani evropske kohezijske politike v Sloveniji: https://evropskasredstva.si